Nowy projekt - Niemiecki 366! Startujemy!

Mamy za sobą projekt Niemiecki 365, z którym przećwiczyliśmy naukę 1000 niemieckich słówek, a jego zwieńczeniem było powstanie eBooka, w którym podsumowałam metodę nauki i wszystkie słówka z podziałem na dni tygodnia, aby łatwiej Wam było zaplanować naukę.

Czas na nowy projekt, Niemiecki 366. Jak widzicie lubię proste nazwy:).

Zajmiemy się odmianą czasowników w czasie teraźniejszym, przeszłym i przyszły oraz poznamy ich synonimy.

Dodatkowo dostaniecie partię długich lub trudnych słówek, dzięki czemu wzrośnie Wasz zasób słownictwa. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą:). 


To jak to będzie?

Publikacje: 2 razy w tygodniu dostaniecie czasowniki + 1 słówko na zwiększenie elokwencji w tygodniu:)
Planowana ilość poznanych czasowników: 30
Ilość długich wyrazów: 15
Czas projektu: wrzesień - grudzień 2014

Otrzymacie odmianę wybranego czasownika przez osoby w 4 czasach: Präsens, Präteritum, Perfekt, Futur I - jak na przykładzie poniżej (bez kolorków i ozdobników).
Präsens, to czas teraźniejszy prosty.

Czas przeszły Imperfekt (zwany też Präteritum) jest jednym z trzech czasów przeszłych w języku niemieckim. Używamy go przede wszystkim w opowiadaniach, bajkach, opisach wydarzeń i relacjach (np. w arytukułach prasowych). 

Czas przeszły Perfekt składa się z czasownika posiłkowego sein lub haben oraz trzeciej formy czasownika (Partizip II). Czasownik posiłkowy sein lub haben odmienia się przez osoby w czasie teraźniejszym. Czasownik w trzeciej formie (Partizip II) jest nieodmienny i znajduje się na końcu zdania.

Czas przyszły Futur I jest czasem złożonym z czasownika werden oraz bezokolicznika czasownika podstawowego. Futur I używamy, gdy mówimy o wydarzeniach lub czynnościach mających odbyć się w przyszłości (faktycznie lub przypuszczalnie). 

________________________________________________________________________________

Następnie znajdziecie synonimy do omawianego czasownika, jak poniżej._________________________________________________________________________________

Raz w tygodniu uszykuję Wam także jakieś trudniejsze lub dłuższe i słówko, aby było czym zabłysnąć w towarzystwie:). Oto przykład.

der Größenwahn 
(nur Singular) pej. mania wielkości, megalomania

MEGALOMANIA - skupienie na własnej doskonałości, samozadowoleniu oraz świadomości własnej wartości. Czasem urojenia i nieadekwatne ego.

_______________________________________________________________________________

Wszelkie Wasze pomysły, sugestie, uwagi do projektu - piszcie w komentarzach. Także prośby o jakieś szczególne czasowniki.

Do pracy!
Pozdrawiam,
Magda

5 komentarzy :

 1. a jak się na niego wpisać?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W prawej kolumnie bloga znajduje się miejsce na wpisanie Twojego adresu e-mail: Chcesz dostawać informacje o nowych postach? Wpisz swój adres email - wówczas posty będą Ci spływały na skrzynkę:). Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Niezły blog. Podoba mi się. Jeszcze bardziej pani siła i przebojowość. Tak trzymać:-) (tez sie uczę niemieckiego i nawet bardzo to lubię:-))
  Pozdrawiam
  kasia

  OdpowiedzUsuń
 3. udział w projekcie jest bezpłatny?

  OdpowiedzUsuń

Niemiecki dla początkujących © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka