Gdzie uczyć się języka po przyjeździe do Niemiec. Jak uczyć się samodzielnie

Ten wpis jest przede wszystkim dla tych wszystkich, którzy przyjeżdżają do Niemiec lub już tu mieszkają, ale ich znajomość niemieckiego nie jest na zadowalającym poziomie i szukają informacji na temat możliwości nauki języka. Znajdziecie tu także kilka wskazówek, jak uczyć się samodzielnie.Gdzie szukać informacji

Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie czego potrzebujesz? Kursu językowego od zera czy tylko kilku godzin w tygodniu dla podszkolenia swoich umiejętności językowych.

Po drugie zacznij szukać w swojej okolicy to, czego potrzebujesz. Pytaj znajomych, w polskich sklepach, w szkołach swoich dzieci, w bibliotekach, w kościołach (także polskich), szukaj informacji na forach internetowych, na oficjalnych stronach gminy w której mieszkasz, w domach kultury, Polaków mieszkających w Twoim mieście, itp.

W Hamburgu, gdzie ja mieszkam jest bardzo dużo imigrantów, dlatego oferta dla obcokrajowców jest szeroka. Oto przykłady:

1. Zapytaj w szkole swojego dziecka

W szkołach podstawowych, choć nie w każdej są realizowane zajęcia wspólnej nauki niemieckiego - dziecko + jeden rodzic, raz w tygodniu, przez 1 h. To nauka języka przez zabawę, ale także świetna okazja, aby poznać innych rodziców z różnych stron świata. Grupy nie mogą być zbyt liczne, aby zajęcia były efektywne. Zajęcia bezpłatne.

2. Biblioteki, domy kultury, ośrodkiu pomocy społecznej 

Szukaj informacji w bibliotekach (Bücherhallen Hamburg), szkołach, domach kultury, ośrodkach pomocy społecznej, itp. Często organizowane są tam spotkania dla obcokrajowców, na których ćwiczy się mówienie, gramatykę i inne zagadnienia, którymi uczestnicy są zainteresowani. Grupy zwykle są nieliczne, warto zapytać, czy można dołączyć. Często temat spotkań układany jest pod bierzące potrzeby uczestników (np. pomoc w wypełnieniu dokumentów, omówienie konretnego zagadnienia gramatycznego itp.). Spotkania trwają od 1 do nawet 3 h, zwykle raz w tygodniu. Bezpłatne.

3. Doradztwo

Szukajcie także informacji w ośrodkach, które specjalizują się w doradztwie (Beratung), także w organizacjach takich jak Caritas.

Kursy języka niemieckiego

Jeśli interesuje Cię pełny kurs językowy masz dostępne opcje: nauka języka za darmo, częściowo odpłatnie (państwo dopłaca do kursów integracyjnych) lub za pełną opłatą (kursy komercyjne). W Hamburgu szkół języka niemieckiego oraz instytucji świadczących takie usługi jest naprawdę dużo. Na kurs można zapisać się samodzielnie lub być skierowanym przez Job Center. Oczywiście istnieje ogromny rynek indywidualnego nauczania, podobnie jak ma to miejsce w Polsce.

Kursy komercyjne 

Można mieć kurs bardzo intensywny, nawet po 8 godzin dziennie, 5 razy w tygodniu. To oferta głównie dla tych, którzy muszą nauczyć się języka bardzo szybko. Szkoły językowe oferują także kursy języka zawodowego. Kursy są odpłatne i drogie, ale może Twój pracodawca Ci go opłaci?

Nauka w Volkshochschule

Kształcenie ustawiczne proponują szkoły dla dorosłych Volkshochschule, w Hamburgu jest to Hamburger Volkshochschule z niezwykle szerokim wachlarzem kursów, nie tylko językowych. Ich katalogi z pełną ofertą można znaleźć - prócz siedziby szkoły i ośrodkach doradczych - także w popularnej sieci drogerii BUDNI. Kursy są odpłatne.

Integrationskurse

Integrationskurse to kurs dla obcokrajowców mieszkających na terenie BRD. Można w nim uczestniczyć bezpłatnie lub odpłatnie (kursy dofinansowane przez państwo). 

Bezpłatnie

Kursy integracyjne są dofinansowane przez państwo i jeśli jesteś klienten Job Center możesz zostać wysłany na taki kurs, dzięki czemu podniesiesz swoje kwalifikacje i tym samym zwiększy się Twoja szansę na rynku pracy. W tym przypadku Job Center opłaca kurs, ale i weryfikuje Twoje zaangażowanie. To oznacza, że każda nieobecnośc zostaje skrupulatnie odnotowana, a kilkudniowa choroba musi być potwierdzona zwolnieniem lekarskim. Regularnie należy się także stawiać w ich siedzibie na wyznaczone spotkania.

Odpłatnie
Państwo dofinansowuje kursy integracyjne, więc nawet jeśli nie korzysta się dofinansowania sozialnego nadal można wziąc udział w takim kursie płacąc samodzielnie za każdą godzinę lekcyjną 1,2 Euro. Ta kwota może ulec zmianie, na co należy wziąć poprawkę (stawka w 2014 roku).

Rozłożenie płatności zależy od organizatora kursu, zwykle jednak płaci się co moduł, czyli za każde 100 h.

To podsumujmy:
600 h x 1,20 Euro = 720 Euro
czyli po 120 Euro za moduł

Kurs integracyjny podzielony jest na 6 modułów, po 100 godzin każdy (razem 600 h). W zależności od organizatora zajęcia odbywają się 4 lub 5 razy w tygodniu po 3, 5 lub nawet 8 h dziennie.

Są to intensywne kursy rozpoczynające się od poziomu A1 (zerowa znajmość języka), po 300 h nauki zdaje się egzamin na poziomie A2, a kończy (po 600 h) egzaminem na poziomie B1 (poziom średniozaawansowy). Kursy odbywają sie zarówno przed południem, jak i po południu i trwają 4, 6, 8 lub więcej miesięcy. Model, który jest chyba najczęściej stosowany po 5 h dziennie przez 5 dni w tygodniu.

Samodzielna nauka niemieckiego


Jeśli nie chcecie lub nie możecie skorzystać z ofery szkół, spotkań w bibliotekach czy szkołach jest także wiele opcji, aby uczyć się niemieckiego samodzielnie. Trzeba jednak wykazać się ogromną samodyscypliną i mieć solidną motywację. Moim zdaniem taką naukę należy zwyczajnie zaplanować i potraktować jak jeden z projektów na życie. 

Co można zrobić?

Zainwestuj w książki i słowniki, które Wam będą dobrze służyć, a jednocześnie nie będą zniechęcać. Najlepiej, aby były załączone nagrania do odsłuchania. Szukajcie książek dla samouków, nie zarzucajcie się od razu gramatyką. Znam osoby, które słowniczek mają zawsze przy sobie i w wolnej chwili po prostu czytają. 

Dużo słuchać, oglądać. W internecie szukajcie niemieckich stacji radiowych, oglądajcie jeden serial w tygodniu po niemiecku. Raz w miesiącu poświęćcie czas na obejrzenie jednego filmu, może być znaleziony na You Tub-ie lub na niemieckim kanale TV. Idealnie, gdyby film miał napisy, to bardzo ułatwia zrozumienie. Słuchajcie także piosenek po niemiecku. 

Mówić i jeszcze raz mówić. Na głos. Samemu do siebie, z koleżanka, z kolegą, w sklepie, na poczcie, gdziekolwiek i jakkolwiek. Nie blokuj się, nie przejmuj się gramatyką, mów. Z czasem będzie lepiej, poprawniej, doskonalej.

Lekcje w internecie. Ucz się od najlepszych! Nie wybieraj byle jakiego kursu. Poczytaj na forach, pytaj o opinie. Jest duża oferta i darmowych i płatnych kursów. Niestety wiele z nich zawiera także błędy - merytoryczne i techniczne. Jeśli masz wydać kasę na kurs - sprawdź go, jeśli wybierasz kurs darmowy - postępuj tak samo. 

Ucz się słówek, całych sformułowańBądź systematyczny. Codziennie pracuj choć kilka minut z jezykiem. Planuj i realizuj! I nagradzaj się, o tym też trzeba pamiętać:).

Aplikacje na smartfony. Jest ich sporo i nie wszystkie wymagają ciągłego połączenia z internetem, ściągasz i pracujesz offline. Można się uczyć czekając na autobus, w przerwie od pracy, w parku na ławce, na plaży czy nudnej imprezie. Dobra aplikacja wciąga i mobilizuje do pracy. Szukajcie opinii na forach internetowych, u znajomych, nauczycieli.

Czasopisma. Tak! Rynek edukacyjny i wydawniczy ma sporo do zaoferowania, rozejrzyj się wśród tytułów magazynów do nauki języków obcych. Wybierz najlepszy dla siebie, zaprenumeruj, ale przede wszystkim korzystaj!

Skype. Możesz rozmawiać z obcokrajowcami za darmo. Szukaj takich możliwości, bo one istnieją. Możesz także mieć wykupić lekcje z nauczycielem przez Skype, wybór należy do Ciebie.

Otaczaj się językiem. Dosłownie! Rozwieszaj karteczki ze słówkami tam, gdzie często zaglądasz - lustro, lodówka, komputer. Może nawet kup malutką tablicę, powieś ją w kuchni i zapisuj kredą to, czego się uczysz. Zerkaj na nią w czasie gotowania, mycia naczyń, itp. Możesz nawet kupić farbę tablicową i pomalować jedną ze ścian w mieszkaniu, która będzie odzwierciedleniem tego, czego się uczysz. Siłą rzeczy będziesz zerkać i powtarzać. Ja miewam mieszkanie całe obwieszone żółtymi karteczkami, a 3 małe tablice są w użyciu non stop, nie tylko do nauki niemieckiego:).

Ile osób tyle sposobów samodzielnej nauki języka i ja tu na pewno nie wyczerpuję tematu.

W kolejnym poście napiszę Wam, jak wygląda egzamin kończący Integrationskurse na poziomie B1.
Jeśli macie jakieś pytania lub propozycje tematów - piszcie.

Pozdrawiam,
Magda

5 komentarzy :

 1. Lekcje udzielane przez Skype są często dużo tańsze od tych udzielanych twarzą w twarz.Taka nauka wciąż kosztują tutaj http://preply.com/pl/niemiecki-przez-skype od 10 do 30 zł za godzinę, ale możliwość nauki „matmy” czy „niemca” w domowych pieleszach i z możliwością wyłączenia nauczycielki(a) jest dla wielu osób bezcenna.
  Oczywiście można rozmawiać z lektorem niemieckiego online za darmo, lecz płacisz za każdą godzinę, a rozmawiasz z innymi zupełnie za darmo bo wszyscy się uczą!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdaje sobie sprawę jak dawno był ten post... :P
  Jednak mam pytanie i może uda się i dostanę odpowiedź. W te wakacje mam wyjechać do Niemiec i rok szkolny zaczynam pół roczną szkołą która będzie mnie uczyć języka. I moje pytanie brzmi czy wiesz może jak ta szkoła się nazywa? (Zapisuje mnie do niej mieszkająca w Niemczech ciocia i nie powiedziała nazwy a mi zależy żeby się dowiedzieć więcej) z góry bardzo dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,fajnie to odpisałaś ale daj jakiś nr telefonu kto uczy indywidualne j.niemieckiego tak będzie szybciej ,pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem w Niemczech i nie znam języka.w Job Center mnie nie przyjęli ponieważ wcześniej nie pracowałam w Niemczech. Jestem zarejestrowana w Agentur für Arbeit ,ale oni nie wysyłają za darmo na kurs dopiero od wyższego poziomu.
  Czy jest inna możliwość dostać się na taki kurs bezpłatnie? Jestem z okolic Hildesheim.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak jest w sytuacji osoby bezrobotnej, która została wysłana przez centerjob na kurs języka niemieckiego,i ta osoba chce zakończyć kurs , czy jest taka możliwość że center job może zażądać zwrotu kwoty za nieukonczenie kursu

  OdpowiedzUsuń

Niemiecki dla początkujących © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka