Orientierungskurs, siódmy i ostatni moduł Integrationskurse

Orientierungskurs to 60-godzinny moduł omawiący m.in. historię Niemiec, geografię, politykę, kulturę, system prawny, czy wartości, które są ważne w Niemczech, jak wolność religijna, tolerancji i równości. To siódma i ostatnia część integracyjnego kursu języka niemieckiego (Integrationskurse) na terenie Republiki Federelnej Niemiec, o którym szczegółowo pisałam w TU i TUTAJKatalog pytań

W czasie trwania kursu omawiane są wszystkie z ww. tematów, ale jako wielkie ułatwienie już na samym początku kursu otrzymuje się katalog 310 pytań egzaminacyjnych. Każdemu tematowi odpowiada odpowiednia ilość pytań w katalogu. 

Słówka bywają trudne, ale do opanowania. Na moim kursie najpierw przerabialiśmy materiały z danego zagadnienia, a następnie wyszukiwaliśmy w katalogu pytania i kolejno zaznaczaliśmy właściwe odpowiedzi. Pytania z danej dzieciny są rozproszone po całym katalogu. 

I przy okazji - może się zdarzyć jakieś nieaktualne pytanie, to oczywiście jest związane z historią najnowszą:). Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach:). Koszt kursu

Jeśli Job Center opłacał Twój kurs intergracyjny to naturalnie opłaci także ten moduł. Dla pozostałych obowiązuje stawka 1,2 Euro za godzinę (dla wszystkich tych, którzy płacili sami za Integrationskurse). 

Koszt: 60 h x 1,2 = 72 EuroEgzamin 

Można powiedzieć, że to łatwizna! W końcu mamy wszystkie pytania, wystarczy je raz jeszcze przeczytać i gotowe:). I to prawda, ten egzamin jest łatwo zdać, ale trzeba też się odrobinę przyłożyć, bywa bowiem, że ktoś nie zda. 

Z 310 pytań losowana jest pula 33 pytań. Egzamin zostaje zaliczony, gdy prawidowo odpowiemy na co najmniej 17 z nich.

Każdy otrzymuje swój indywidualny zestaw pytań. 

Na egzaminie zawsze są także pytania na temat Landu, w którym się jest zameldowanym (1-2 pytania). Należy się spodziewać pytań z katalogu, ale i możliwych jest kilka nowych:). I to wiem z własnego doświadczenia. W mojej grupie każdy miał jakieś nowe pytanie, którego nie było w katalogu (od 1 do 4 zupełnie nowych).Pytania katalogowe online

Jeśli wolicie naukę w systemie elektronicznym to kliklijcie TUTAJ, a znajdziecie się na stronie, gdzie automatycznie losują się zestawy pytań (po 33 pytania). Tą stronę podesłał mi kolega z kursu na 2 dni przed egzaminem i dzięki temu podarowałam sobie ponowne studiowanie katalogu. Po przerobieniu testu mamy od razu podany wynik, więc możemy sprawdzić, na które pytania udzieliliśmy nieprawidłowej odpowiedzi i dobrze ją zapamiętać:). Bardzo polecam.Dlaczego warto zdać oba egzaminy?

Mam na myśli egzamin na poziomie B1 kończący Integrationskurse i  Orienterungskurs.

Po pierwsze kasa. Jeśli płaciłeś samodzielnie za wszystkie 7 modułów i zdasz oba egzaminy, państwo zwarca Ci połowę kosztów! Integrationskurse to 600 h po 1,2 Euro za godzinę to 720 + za Orienterungskurs 72 to razem 792 Euro! To znaczy, że po szczęśliwym zakończeniu kursu dostajesz z powrotem 396 Euro. Za taką kasę można sobie kupić całkiem przyjemną nagrodę:). 

Po drugie. Gdybyś chciał się w przyszłości ubiegać o niemieckie obywatelstwo (a nie masz niemieckiego pochodzenia) to właśnie te egzaminy są bardzo potrzebne, prócz oczywiście szeregu inny warunków do spełniania:). 

Po trzecie. To potwierdzenie znajomości języka niemieckiego dla potencjalnego pracowdawcy, więc zwiększa Twoją szansę na znalezienie lepszej pracy, a tym samym i lepszej płacy.

Po czwarte. Czujesz się coraz pewniej językowo, nie unikasz już rozmów w urzędach, w szkole dziecka, z sąsiadami, możesz też zacząć pomagać innym, którzy są dopiero na początku tej drogi.

Po piąte. Nie osiadaj na laurach:). Rozwijaj język jak tylko możesz - w pracy, w domu, na ulicy, w sklepie lub idź na kurs B2. To zaledwie 60 h nauki, ale wymaga wiele pracy własnej w domu, ponieważ egzamin jest dużo trudniejszy niż ten na poziomie B1.

Po szóste. Niemcy bardzo wysoko cenią sobie osoby, które po przyjeździe do Niemiec dobrze opanują ich język. Zdają sobie sprawę, że ich język jest trudny i sami niejednokrotnie chodzą w życiu dorosłym na kursy ... języka niemieckiego! Tak:). 

To na tyle. 
Pozdrawiam serdecznie,
Magda

ps. zdjęcie przedstawia historię wielkiego pożaru Hamburga, która można zobaczyć w Muzeum Historii Hamburga (Museum für Hamburgische Geschichte), które Wam bardzo polecam zobaczyć przy okazji wizyty w HH:)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Niemiecki dla początkujących © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka