Niemiecki 365. Cztery sposoby na efektywniejszą naukę (nie tylko) niemieckiego

Jesteśmy architektami naszego życia. Planujemy karierę, edukację, rozwój, wakacje, jadłospis, ćwiczenia, spotkania, itd. Dlaczego więc nie planować nauki niemieckiego?

Umiejętne gospodarowanie swoim czasem rozwiązuje wiele problemów. Gdy zaczniesz planować swój dzień zdziwisz się, jak wiele możesz zrobić. I jeszcze zostanie Ci "wolny czas".

Próbowałeś kiedyś wstrzymać oddech na 1 minutę? Bez treningu to trudne. Gdy siadasz w fotelu, wstrzymujesz oddech i włączasz stoper ta minuta ciągnie się w nieskończoność. A wstrzymanie oddechu na 1 minutę na 5 m głębokości jest jeszcze trudniejsze.


Ale gdy siedzisz przed kompem i przeglądasz kolejne strony w sieci nawet nie wiesz kiedy mija godzina. Odczuwanie upływającego czasu może się więc znacznie różnić.

Kiedy uczysz się do sprawdzianu wydaje Ci się, że poświęcisz na to 1h i po kłopocie. O ile na początku nauka idzie dobrze, o tyle później coraz częściej masz ochotę zrobić coś innego - tylko sprawdzę maile, co tam na Facebooku, może akurat wydarzyło się coś ważnego? I nawet nie wiesz kiedy minęły 2h. Szlag, a do sprawdzianu przerobiłeś tylko 2 z 5 lekcji.

Zatem, czy można zwolnić czas?

Można nauczyć się go dobrze wykorzystywać, a to sprawi, że ... czas zwolni!

Jak zatem dobrze wykorzystać czas na naukę? Zaplanuj!
Nie trzeba wiele, te 4 sposoby wystarczą.                                                                                                                                                                          

1. 24 godziny

Nie chodzi tu o serial z Kieferem Sutherlandem w roli głównej, za którą zresztą zdobył nagrodę Golden Satellite Award i Golden Globe, ale o Twoją pamięć, dla której kluczowe są pierwsze 24 godziny. Jeśli nowo przerobiony materiał powtórzysz w ciągu najbliższej doby Twój umysł znacznie lepiej je zapamięta! Bingo!

Jeśli zaczniesz tak robić, ucząc się do sprawdzianu, czy egzaminu poświęcić na naukę wielokrotnie mniej czasu.

2. Bloki czasowe

Ucz się w blokach czasowych. Jak zaplanować 2 h nauki? Tak:

45 minut nauki
5 minut przerwy
30 minut nauki
10 minut przerwy
30 minut nauki

Razem: 120 dobrze wykorzystanych minut na naukę.

Ale co, jeśli musisz poświęcić więcej czasu na naukę? Jesteś studentem i uczysz się do sesji, a cały semestr jakoś tak szybko przeleciał? Spróbuj tak:

30 minut nauki
5 minut przerwy

30 minut nauki
5 minut przerwy

30 minut nauki
10 minut przerwy

30 minut nauki
30 minut przerwy


Przerwę spożytkuj raczej na 10 przysiadów, niż sprawdzenie 10 maili, bo dobrze wiesz, jak to się kończy:). Wybór oczywiście należy do Ciebie.

3. Miejsce do nauki

Znajdź dla siebie najlepsze miejsce do nauki. To miejsce, gdzie nikt Ci nie przeszkadza. Daj znać rodzinie, niech np. przez 2h nikt Ci nie przeszkadza. Obowiązkowo wyłącz komputer, wycisz telefon i inne zajmujące zabawki. I nie zasypiaj! Lepiej siedź na niewygodnym krześle niż mięciutkim fotelu:). Serio.

4. Kalendarz

To świetny sposób, aby o czymś nie zapomnieć!

Usiądź spokojnie w sobotni lub niedzielny wieczór i zaplanuj swój kolejny tydzień. Wpisz sprawdziany, randki i inne spotkania, daty oddania ważnych prac domowych, sprawy ważne dla Ciebie. Kalendarz powieś lub połóż w widocznym dla Ciebie miejscu. Oczywiście możesz to wszystko zrobić w kalendarzu, który masz w swoich telefonie, kalendarzu Googla, czy jakimkolwiek, którego używasz.

Na razie wystarczy. Potrenuj na sobie przez tydzień, dwa i sam się przekonasz, czy to ma ręce i nogi. 

Więcej informacji o systemie powtórek, który może Ci znacznie pomóc trwale zapamiętać (nie tylko) niemieckie słówka znajdziesz TUTAJ.

Trzymaj się!
Magda

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Niemiecki dla początkujących © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka