Projekt Niemiecki 365. Na miejsca. Gotów. Start!

Mam doświadczenie w prowadzeniu projektów, dlatego było dla mnie naturalne, iż także naukę języka niemieckiego potraktuję jako kolejny projekt do zrealizowania. Nazwałam go Niemiecki 365, ponieważ chciałabym dzięki temu projektowi każdego dnia w roku choć przez chwilę obcować z językiem niemieckim.

Aby to przedsięwzięcie miało szansę zakończyć się sukcesem należy zaprzyjaźnić się z kalendarzem i zaplanować naukę. W końcu każdy projekt realizuje się w konkretnych ramach czasowych, a efekt końcowy musi być mierzalny.

Wybór kalendarza pozostawiam Tobie, niektórzy wolą w wersji papierowej, niektórzy w elektronicznej, ale dokonaj tego wyboru już teraz, na początku projektu. Pisanie słówek jest dobre, by utrwalić pisownię słówka, dlatego jeśli Twój kalendarz będzie elektroniczny proponuję Ci używanie zeszytu słówek.

Aha. Udział w projekcie Niemiecki 365 jest dobrowolny, nie wymaga żadnych zapisów, żadnych publicznych deklaracji, odpowiadacie tylko i wyłącznie przed sobą. No i jest za free. To jak? Wchodzicie w to?Co musisz wiedzieć o projektach?

I. Każdy projekt musi mieć wyznaczony cel.

Celem projektu Niemiecki 365 jest nauczenie się 1000 słówek niemieckich do końca czerwca 2014 roku.


Środkiem do celu jest wypracowanie w sobie nawyku do codziennej nauki oraz powtórek.

II. Każdy projekt ma swoje etapy:

- początek - zwykle dość trudny etap rozruchu,
- etap realizacji, to najdłuższy etap, w czasie którego można nieco stracić czujność, dlatego trzeba weryfikować dotychczasowe osiągnięcia,
- zakończenie projektu, który często jest pełen lęków i niepokojów, gdy w fazie testów wychodzą liczne błędy i niedoróbki, a przecież szło tak świetnie.

To trochę jak z rokiem szkolnym. Wracamy po wakacjach i znowu musimy wbić się w trybiki nauki. Już po kilku tygodniach działamy jak dobrze naoliwiony mechanizm, samo się kręci. Tak mijają tygodnie, miesiące, aż przychodzi koniec semestru, koniec roku szkolnego. I nagle zdajesz sobie sprawę, że jakoś szło, ale czy wystarczająco dobrze?

III. Każdy projekt ma 3 solidne filary: budżet, harmonogram i zakres.

1. Budżet
Nie myśl sobie, że Twój budżet wynosi 0 zł. Twój czas jest cenny, bo poświęcasz go na swój rozwój. Tak, Twój rozwój jest dla Ciebie najważniejszy. Zdaj sobie z tego sprawę. To ile jest dla Ciebie wart Twój kwadrans? Określ tą kwotę, a zobaczysz ile czasu = pieniędzy przeznaczyłeś na ten projekt. Np. Twój kwadrans kosztuje 5 zł, czyli 35 zł w tygodniu, czyli 1050 zł w miesiącu, czyli 6300 zł za pół roku. No to, jeśli wytrzymasz to zobacz, ile zainwestowałeś kasy. A może to jest dodatkowa motywacja? Wyobraź sobie, że za każdym razem, gdy się uczysz wrzucasz do słoika te 5 zł, czyż nie przyzwoita byłaby nagroda na koniec?

2. Harmonogram

Przyznaj - robiłeś sobie kiedykolwiek plan nauki języka obcego? Wziąłeś kartkę papieru i napisałeś daty od - do, podzieliłeś to sobie na etapy, poddawałeś się fazie testów, planowałeś co dokładnie osiągniesz w zamierzonym czasie? To teraz masz okazję.

3. Zakres
Projekt musi mieć jakiś cel, ale i jakieś granice i to właśnie jest zakres projektu. Dajemy z siebie 15 minut dziennie przez 6 miesięcy, gdy licznik wskaże magiczną liczbę 1000 -ca słówek.


Jaki będzie przebieg projektu?Projekt Niemiecki 365 jest dość długofalowy, więc podzielimy go sobie na etapy i podetapy. Zaplanujemy także, kiedy się nagradzamy oraz przerwy.

Oto plan:

1. Na Facebooku od poniedziałku do piątku będę publikować listę 10 niemieckich słówek.
2. Spisujemy słówka w zeszycie słówek (lub w kalendarzu). Zapisz sobie datę.
3. Poświęcaj 15 minut dziennie na opanowanie słówek, ale planuj tak, aby mieć czas na powtórki.
4. Stosuj system powtórek, bo to one są kluczem do Twojego sukcesu. Od powtórek zależy, czy słówka trwale zapamiętasz.

Oto klucz do trwałego zapamiętania słówek, których się uczysz.
Teraz wiesz, po co masz sobie zapisywać daty, gdy spisujesz słówka, po co masz pracować z kalendarzem i dlaczego masz zaprzyjaźnić się z planowaniem. Możesz to robić w formie elektronicznej lub papierowej, to zależy od Ciebie.


Etapy projektu

Etap I
Start projektu. 
Wymagany od każdego uczestnika - chęć i pozytywna motywacja, zeszyt do słówek i/lub kalendarz, rozpisany plan działania na co najmniej 1 miesiąc. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu. Uczymy się 10 słówek od poniedziałku do piątku. 50 słówek tygodniowo. 200 słówek miesięcznie. Niech będą to dobrze zaplanowane dni.

Etap II
Realizacja projektu.
To najdłuższy etap projektu i naturalną koleją rzeczy stopniowo tracimy motywację, odpuszczamy sobie. Dlatego konieczne są małe podetapy i nagrody. Lubicie się nagradzać? Oby tylko było za co. Dlatego ten etap to walka z samym sobą, ze swoimi słabościami, to trening silnej woli.

Etap realizacyjny rozbijemy sobie na miesiące i tygodnie. Po każdym tygodniu nauki będę publikować je na blogu, dzięki czemu przypomnę o tygodniowej powtórce, a poza tym będziecie wiedzieć, gdzie je znaleźć w razie czego.

Zaplanujmy po każdych 100 opanowanych słówkach małą nagrodę. Zastanów się, co dla Ciebie może być taką nagrodą i zapisz to sobie. Jak opanujesz 100 słówek, będziesz sobie mógł ją przyznać. To może być kino, spotkanie ze znajomymi, nowy ciuch, czy pyszny kawałek ciacha:). To zależy od Ciebie, ale musisz uczciwie na taką nagrodę zapracować. Pamiętaj - sam sobie jesteś sędzią.

Etap III
Zakończenie projektu. 
Faza weryfikacji i testów. Sami siebie zweryfikujemy i przetestujemy. Sami zobaczymy, jak nam poszło i czy w jakikolwiek sposób nasz niemiecki ruszył do przodu. Tu się okaże, czy osiągnęliśmy sukces.

Co będzie miarą Twojego sukcesu? Co osiągniesz, jeśli opanujesz 1000 słówek? Do czego Cię to przybliży? Może to będą lepsze oceny w szkole, może zaczniesz lepiej rozumieć niemieckojęzyczne kanały telewizyjne, albo teksty piosenek, albo nowa praca. Jaki był Twój cel?

No i jeszcze jedno. Już teraz zapisz sobie, jaką sobie wyznaczysz nagrodę za opanowanie 1000 słówek. Może jednak warto wkładać te pięciozłotówki do słoiczka?

Trzymam za nas kciuki,
Magda

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Niemiecki dla początkujących © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka