Poza konkursem. Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlattengitterkofferattentäter

Dzisiejszy wpis można potraktować jako ciekawostkę, dawkę humoru, trening niemieckiej wymowy, słówko do wkucia  lub ... wiedzę bezużyteczną. Ale warto wiedzieć, że takie twory językowe istnieją i wcale nie jest to rekordzista. Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlattengitterkofferattentäter.

Ale do rzeczy. To było mniej więcej tak...Pewnego dnia, Hotentoci (Hottentotten) zatrzymują mordercę (Attentäter), oskarżonego o zabójstwo pewnej matki (Mutter) hotentockiej (Hottentottenmutter), która w dodatku jest matką miejscowego głupka i jąkały (Stottertrottel). Taka matka po niemiecku zwie się Hottentottenstottertrottelmutter, zaś jej zabójca nazywa się Hottentottenstottertrottelmutterattentäter. Policja schwytała mordercę i umieściła go prowizorycznie w kufrze na kangury (Beutelrattenlattengitterkoffer), lecz więźniowi udaje się uciec. Rozpoczynają się poszukiwania. Po chwili do wodza przybiega hotentocki wojownik krzycząc:

— Złapałem zabójcę! (Attentäter).
— Tak? Jakiego zabójcę? — pyta wódz.
— Beutelrattenlattengitterkofferattentäter — odpowiada wojownik.
— Jak to? Tego zabójcę, który jest w klatce z plecionki, na kangury? — pyta hotentocki wódz.
— Tak — odpowiada tubylec — to jest ten Hottentottenstottertrottelmutterattentäter (zabójca hotentockiej matki głupka i jąkały).
— Aha! — rzecze wódz Hotentotów - trzeba było od razu mówić, że schwytałeś Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlattengitterkofferattentäter!

A to wszystko przez ... Tuwima. Tuwim przytacza to w swojej monografii absurdu Pegaz dęba, do której materiały zbierał w latach 20. i 30.

Posłuchajcie koniecznie, jak to brzmi w wersji pana Waldemara Malickiego.
Pozdrawiam,
Magda

ps. najdłuższym wyrazem jak dotąd, jest 128 literowy szwedzki wyraz
Nordöstersjökustartilleriflygspaningssimulatoranlägeningsmaterielunderhållsuppföljningssystemdiskussioninläggförberedelsearbeten, który oznacza "prace przygotowawcze do udziału w dyskusji nad systemem utrzymania wsparcia materialnego symulatora nadzoru z powietrza dla północno-wschodniej części artylerii nadbrzeżnej Bałtyku", wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa 1991.

Uffff, to już wolę Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlattengitterkofferattentäter.

Źródło: wikipedia.org

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Niemiecki dla początkujących © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka